Pazarlamanın Yedinci Sülalesi: Uzmanoğulları

Dağılma dönemine girmemişti henüz insan, birtakım kırmızı çizgileri silinmemişti. Ticaretin, hizmetin, eğitimin yerinde olduğu günlerin nasipliliğini yaşıyordu insanoğlu.

Biz küçükken çok küçükken… Tecrübenin, bilginin adam yerine koyulduğu günlerdi. Henüz kimse uzman değildi.

Kimsin sen?

İrkildi ve ayağa kalktı

-ben uzmanım, uzmanoğlu uzmanım..

Hep birlikte sadede gelelim.

İletişim çağının en büyük sorunu unvan karmaşası, diplomanın yanında diplomasızlıktan ölmenin de bir anlam ifade etmeyeceğini anlamaya başlayalı fazla geçmedi. Önemli olanın fikir üretmek olduğunu, mesleğinin, sektörünün bir önem arz etmediğini öğrenmeye başlamak içinde az çağ atlamadık. Özellikle internetin hayatımızda bir yer etmesiyle başladı her şey. Önceden kahve sohbetlerinin en afilisi Ortadoğu uzmanı olmaktı.  Sonra çok sonra Siyasal İletişim Uzmanı, Sosyal Medya Uzmanı, Kişisel Gelişim Uzmanı, Yaşam Koçluğu, İnsan Uzmanı  gibi uzayıp giden uzmanoğlu uzmanlıklar türedi. Tabi birde her şeye maydanoz olma uzmanlığı var ki onu hiçbir akıl almaz.

Bireylerin, toplumların, müesseselerin, gazetelerin, televizyonların, derneklerin, partilerin en çok düştüğü ve düşürdüğü tuzak da budur. Bu adam ‘ne diyordan’ çok, adamın CV’sine dikkatlice bakmak yeğlendi hep. Fikir üretme potansiyeline, o işi bilme kabiliyetine bakılmadı hiç! Eğlenceli pazarlama cümleleri kuranlar, ayıbı küfürsüz aşanlar baş tacı edildi. Senelerce ekranlara kilitlediler sığlığı, reklam işgalini ve boş vermişliği. Şimdilerde tam uyanıyoruz derken şirketleşmiş insan profilleriyle karşı karşıyayız. Artık pek çok dostu bu şekilde kaybetmeye hazır olmalıyız ve bilmeliyiz ki çağın yalnızlığını tüm karakter sahipleri çekecek.

Bağımsız olabilen, üretebilme yeteneğini koruyanlar hep kazanacak…

Kendisini pazarlayan insanlar değil, kendisini vakfettiği iş için parçalayanlar hep kazanacak…

Gelecek planlarını makam ve para üzerine kurgulayanlar hep kaybedecek…

Pazarlaması yapılan tüm şeyler hep kaybedecek…

Velhasıl…

Sevginin ve emeğin üzerini kim çiğnemişse çarpılacak!

ESER GEDİK / @gedikeser


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir