Bir rüya Sakin Şehirler ‘Cittaslow’

 

Her şeyin tektipleştiği, giderek hızlı yaşamaya başladığımız dünyada yavaşlamaya ne dersiniz? Modernle gelenekseli kendine has özelliklerini yitirmeden birleştirmeyi başarabilmiş dünyanın farklı yerlerinden birbirinden ‘sakin’ şehirleri derledik.

Hatice Tunç /Şehir Kültür

Seferihisar / Türkiye

Cittaslow (sakin şehir) hareketinin Türkiye’deki başkenti ve birliğe ilk katılan Seferihisar İzmir’in güneyinde yer alıyor. Tarihi M.Ö. 1000’li yıllara dayanan Seferihisar, eski dokusunu yitirmemiş yerlerden. Teos Antik Kenti ve Sığacık Kalesi Seferihisar’da görülmesi gereken tarihi yapılar. Teos’tan taşlar kullanılarak yapılan Sığacık Kalesi’nin en tepesindeki manzara Seferihisar’ın neden sakin şehir seçildiğini gösterecek güzellikte. Burası organik ürünlerin satıldığı, ünü tüm Ege’ye yayılmış pazarı, çarşısı, Sığacık sahiliyle mükemmel de bir tatil rotası. Ayrıca yerel yemeklerin keşfediliyor oluşu, yerli tohumların korunması, güneş enerjili sokak aydınlatmaları ve santrali Seferihisar’ı daha da ‘sakin’ kılıyor.

Katoomba / Avustralya

Avustralya’nın en popüler turistik yerlerinden ‘Blue Mountains’ denilen yeri de içine alıyor Katoomba. Aborjin dilinde “ışıldayan şelale” anlamına gelen Katoomba’da, her sene kış aylarında ‘Winter Magic Festivali’ yapılır. Ayrıca Avustralya’nın en meşhur doğal güzelliklerinden biri olan Three Sisters’a da yakınlığı burayı daha da vazgeçilmez kılıyor. Oldukça sakin Katoomba sadece etkileyici manzarası için bile gidilip görülmeye değer bir kasaba.

Akyaka / Türkiye

Akyaka çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi dokusu, değişik mimarisi, denizden her daim esen ılık meltem rüzgarlarıyla Muğla’nın tatil beldelerinden. Sessizliği ve sakinliği, sırtını yasladığı yemyeşil ormanlarla kaplı dağları, akvaryum niteliğinde azmakları, bu azmaklardaki benzersiz su altı florası, duru mavi denizi, tarihi dokusu, kendine has mimari özellikteki ahşap evleri, Akdeniz fokları, flamingoları ve leylekleriyle Ege’nin cennet köşelerinden. Sakar Dağları’nın gölgesinde, Azmak Deresi ve keşfedilmeyi bekleyen köyleriyle tam bir yavaş şehir.

Cittaslow nedir?

İtalyanca citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow ‘Sakin Şehir’ anlamında kullanılmaktadır. Cittaslow Ağı, küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için ‘Slow Food’ hareketinden ortaya çıkmış bir kentler birliğidir. Küreselleşmenin yarattığı aynılaşmış mekânlardan biri olmak istemeyen, yerel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı bir birliktir. İtalya’da başlayan cittaslow hareketinin listesi 70 farklı kritere göre her yıl güncelleniyor. Şu ana kadar 28 ülkeden 128 kentin katıldığı birlikte Türkiye’den Akyaka, Gökçeada, Halfeti, Perşembe, Seferihisar, Taraklı, Vize, Yalvaç, Yenipazar olmak üzere 9 ilçe var.

Amalfi / İtalya

İtalya’nın güneybatısındaki Campania Bölgesi’nin meşhur Amalfi sahilleri doğası, mimarisi, mutfağıyla muhteşem bir yer. Uzun ve dolambaçlı yolları ve tepeleri aşıldığı vakit kendinizi apayrı bir dünyada bulacağınız Amalfi İtalya’nın en ünlü sahil kasabası.Napoli’nin güneyinden, Salerno’ya kadar uzanan sahil şeridi, kafe, kilise, çeşmeden oluşan küçük meydanı ve sıcakkanlı İtalyanlara sahip oluşuyla tam bir İtalyan kasabası. Denizine ve güneşine karışan limon kokusuyla başınızı döndürecek bu sakin kasabada güneşin batışı da oldukça etkileyici. Tepelere doğru uzanan rengarenk evleriyle ve limoncella denen içeceğiyle meşhur şehir İtalya’nın gözbebeği.

Gökçeada / Türkiye

Ege Denizi’nin kuzeybatısında Çanakkale’ye bağlı Gökçeada’nın denizi dalgalı ama kendisi sakin… Bu nedenle dalgalı denizi kitesurf yapımına oldukça elverişli. Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada dünyanın da Cittaslow unvanı alan ilk ve tek adası olma özelliğini taşıyor. Bozulmamış doğası ve tarihi Rum köyleriyle tam bir Ege adası olan Gökçeada’nın mimari dokusunu Arnavut kaldırımlı sokaklar, taş evler, kiliseler, çamaşırhaneler ve kahvelerle çevrili meydanlar oluşturuyor. Buraya gelip ada yapımı şaraplardan, balık yemeklerinden, adaya özel Ege otlarından yapılmış salatalardan ve badem kurabiyelerinden tatmadan dönmeyin.

Fairfax / Amerika

Virginia eyaletine bağlı Fairfax eski tarihi yapıları ve doğasıyla Amerika’da değilmişsiniz hissi veren yerlerden. Başta Çikolata Severler Festivali, İrlandalı Festivali, Kitap Festivali olmak üzere birçok etkinlikle diğer sakin şehirlerin aksine canlılığı da yakalamayı başarabilmiş yerlerden Fairfax. Bu nedenle de özellikle başka ülkelerden gelen öğrencilerin en çok gittiği eyalet denilebilir. Fairfax’in bağlı Virginia beachleriyle ünlü. Atlas Okyanusu kıyısında bulunan bu otantik eyalet müzeleri, parkları ve festivalleriyle hareketli Amerika’da sakinliği vaat ediyor.

Halfeti / Türkiye

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Halfeti Birecik Barajı’nın suları altında kalmasına rağmen hâlâ çok etkileyici bir bölge. Fırat Vadisi’nde ilerlerken, görkemli Rumkale’yi geçince, Savaşan Köyü’nün suyun içinden yükselen minaresiyle Halfeti ve çevresi tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir mirasa sahip. Kantarma Mezrası, Aziz Nerses Kilisesi ve hanlar bölgenin diğer gezilebilecek yerleri. Halfeti’de su kayağından dalışa pek çok su sporu aktivitesine katılabileceğiniz gibi ATV motorlarla safari keyfi de yapabilirsiniz. Sarılar arasında uzun bir yolculuktan sonra ulaşılan Halfeti sakin şehirler arasında en etkileyicilerinden. Buraya gelip yöreye has, ekonomik değeri olan ve bölgede avcılığı yapılan önemli bir tür olan şabut balığından tatmadan da dönemeyin.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir