Arapça Kitap Fuarına büyük ilgi

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul şubesinin ev sahipliğinde bu yıl ilki gerçekleştirilen, “Arapça Kitap Fuarı” büyük ilgi gördü.

Fuarı ziyaret eden şair Ali Emre de bu etkinlik ve fuarların, başlı başına güzel bir olay ve gelişme olduğuna işaret ederek, “Türkiye’de de ilk Arapça kitap fuarı. Öncelikle bunu görmek, söylemek ve değer atfetmek lazım.” Gelecek yıllarda bu fuarın daha geniş kapsamlı tutulması gerektiğine vurgu yapan Emre, şöyle konuştu:  “Fuarın merkezine, düşünce ve siyaset ağırlıklı bir yayıncılık oturmuş durumda. Buna, yayıncılığın, kitabın, kitapçılığın diğer boyutları da söz gelimi kültür, sanat, edebiyat, şiir, roman, öykü, eleştiri gibi dalları, kolları da eklenerek yapıldığında daha güzel sonuçlar ortaya çıkacağına inanıyorum. Bizler sonuçta anlayış olarak, ortak coğrafyalarda yaşayan insanlar, topluluklar ve benzer tarihi süreçlerden geçmiş coğrafyaların çocukları olarak bunları önemsemeliyiz.”

Son Gün 15 Kasım

Ali Emre, küreselleşen dünyada böyle bir ihtiyaç olduğuna dikkati çekerek, “Hatta bu, çeşitli bağlamlarda tekrar, bir ulustan ümmet projesinin yeşermesine ciddi anlamda katkıda bulunabilir. Şiir, öykü, roman yoluyla, düşünce kitapları ve dergiler üzerinden çeşitli köprüler bağlantılar tekrar kurulabilir” ifadelerini kullandı. TYB İstanbul şubesinde 15 Kasım’a kadar devam edecek fuarda, Arapça yayınların okuyucuya sunulmasının yanı sıra söyleşiler, seminerler ve şiir dinletileri gerçekleştirilecek.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir