İstanbul’un yokuşları

Tarihi Yarımadanın Zorlu Yolları: YOKUŞLAR

Sonu denize çıkan, şehir silüetinin her bir parçasını görmeye imkân sağlayan, inmesi zevkli, çıkması nefes kesen İstanbul yokuşları…

HATİCE TUNÇ / ŞEHİRKÜLTÜR

 

TİCARETİN MERKEZİ: MAHMUTPAŞA YOKUŞU

Orhan Veli’nin İstanbul’u Dinliyorum şiirinde ‘cıvıl cıvıl’ diyerek tanımladığı Mahmutpaşa’ya İstanbul ticaretinin nabzının attığı yer desek yanlış olmaz. Tarih boyunca cazibe ve alışveriş merkezi olan Mahmutpaşa Yokuşu Kapalıçarşı’nın hemen batısından başlayarak Tahtakale’ye kadar iner. Yokuşun her iki yakasında sıralanmış çok sayıda dükkânda giyim eşyasından çeyiz, sünnet ve kırtasiye malzemelerine kadar her şeyi bulmak mümkün.  Düzensiz ve tarihi yapılarda bulunan dükkânların çevrelediği yokuş üzerinde ve yakın çevresinde tarihî öneme sahip pek çok yapı yer alır. Bunlar arasında Mahmutpaşa Camii, Mahmutpaşa Hamamı, bazı tarihî han, çarşı ve mescitler sayılabilir.

MEZARLIĞIYLA ÜNLÜ: AŞİYAN YOKUŞU

Farsça ‘yuva’ anlamına gelen, Aşiyan semtinde bulunan yokuş, Bebek ve Rumeli Hisarı arasında sıkışıp kalmış, Boğaziçi Üniversitesi’nin komşusudur. Yokuşu çıkarken sağ tarafında Ahmet Hamdi Tanpınar’dan Atilla İlhan’a birçok şair ve yazarın kabrinin bulunduğu Aşiyan Mezarlığı, sol tarafında ise Tevfik Fikret’in müze haline getirilmiş evi bulunur. Mezarlığı ve müzesiyle özdeşleştirilmiş yokuştan verdiği yorgunluğa rağmen İstanbul’u izlemek, Boğaz’a en sakin yerinden bakmak ayrı bir keyif.

EŞSİZ BOĞAZ MANZARALI: PORTAKAL YOKUŞU

Portakal Yokuşu, Ortaköy’den başlayıp Boğaziçi Köprüsü’nün altından geçerek Ulus’a kıvrılarak çıkar. İki taraflı muhteşem manzaralı evlerin yer aldığı yokuşu çıkarken sağ tarafında TRT binası, biraz ilerisinde Ulus Parkı vardır. İstanbul’un kusursuz manzarasının en iyi seyredilebileceği yerlerden birisi de bu parktır.

MAHMUTPAŞA’NIN ALTERNATİFİ: MERCAN YOKUŞU

Eminönü’nde kuzeyinde Tahtakale, güneyinde Kapalıçarşı, doğusunda Mahmutpaşa, batısında İstanbul Üniversitesi’nin bulunduğu, adını Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde yaşamış Mercan Ağa’nın verdiği söylenen yokuş. 2 binin üzerinde dükkan bulunan Mercan’da sokak isimleri bölgenin alışveriş merkezi olmasına ışık tutacak şekilde –hasırcılar, çarıkçılar gibi- verilmiş. Yokuş; Kapalıçarşı kapılarından birinin açıldığı, çokça tarihi binası ve dizilere ev sahipliği yapan hanlarıyla Mahmutpaşa’nın alternatifi. İstanbul’un eski sokak dokusunun korunduğu Mercan Yokuşu’nun devamında turistler için hediyelik eşya üretilen yerlerin bulunduğu Çakmakçılar Yokuşu’na rastlamak mümkün.

ANTİKA DENİLİNCE AKLA GELEN: FAİK PAŞA YOKUŞU

İstanbul’un yüzlerce yıllık antikacı semti Çukurcuma’da bulunan Faik Paşa Yokuşu en renkli ve dik yokuşlardan. Burası son yıllarda antikaya ilginin artması, galerileri ve tasarım ofisleriyle İstanbul’un sanat merkezlerinden sayılıyor. Faik Paşa Yokuşu’nda antikacıların yanı sıra orijinal dönem kostümlerinin satıldığı vintage mağazalara ve Hint işi eşyaların satıldığı dükkanlara rastlamak mümkün.

BEŞİKTAŞ’IN EN UZUN YOKUŞU: SERENCEBEY YOKUŞU

Barbaros Bulvarı’nın güneyinden başlayan, Beşiktaş’ın sonu denize varan pek çok yokuşundan en dik ve uzun olanı Serencebey Yokuşu. Çevresinde daha çok öğrenci evlerinin bulunduğu yokuş, BJK’nin ilk kurulduğu yer olarak biliniyor. Beşiktaş’ın göbeğinde tüm kargaşadan uzak, mükemmel manzarasıyla dikkat çekiyor.  
BİR DÖNEMİN SİMGESİ: KAZANCI YOKUŞU

Kazancı Yokuş’u Cihangir’le Gümüşsuyu’nu ayıran, dik, tek yönlü, aşağıdan yukarı doğru çıkılması zor olan yokuştur. Taksim’e çıkış zor olsa da en kestirme yollardandır. Adına Ferhan Şensoy’un kitap, Zeki Müren’in şiir yazdığı yokuş 1 Mayıs 1977’inin simgelerinden. O yıl ki gösterilerinde ateşten kaçan 35 kişi bu yokuşta öldürülmüştür.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir