Edebiyat Mevsimi Başladı – ‘Her dergi bir üniversitedir’

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Edebiyat Mevsimi başladı.  “Dergilerin Misyonu ve Geçmişten Bugüne Edebiyat Dergileri” başlıklı panelde konuşan Ali Haydar Haksal, “Dergiler düşünce akımlarının öncü araçlarıdır” dedi. Hüseyin Akın’ın yönettiği “Dergilerin Misyonu ve Geçmişten Bugüne Edebiyat Dergileri” başlıklı panelde “Günümüz Edebiyat Dergiciliğinde Çizgi Sorunu” başlıklı konuşma yapan Ali Haydar Haksal, Tanzimat döneminden günümüze kadar olan süre dergilerin yayın politikaları ve halkı etkilemek istedikleri fikri propagandayı anlattı. Ali Ural, edebiyatın okul olma özelliği üzerine bir konuşma yaptı. Beşir Ayvazoğlu ise edebiyat dergilerinin misyonu ve düşünce dünyasına etkilerini anlattı. 

Her dergi bir üniversitedir

Açılış programında konuşan TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, “Türkiye’de nitelikli, derinlikli ve devamlı edebiyat organizasyonu hangisi diye baktığımızda Edebiyat Mevsimi akla geliyor. Dergilerin daha iyi verim alması için bu yılki Edebiyat Mevsimi’nde dergi temasını ele alıyoruz. Türkiye’de son 100 yılda insanlar fikir adamları düşüncelerini daha çok dergilerle duyurmaya çalışmışlar. Darbe dönemindeki fikri baskılar dergilerle aşılmıştır. Dergiler geçmişte okul olmuşlardır bundan sonra da okul olmaya devam edecekler.  Büyük Doğu, Diriliş, Mavera, Serdengeçti gibi öncü dergiler bir nesli beslemiştir. Her dergi bir üniversitedir. Dolayısıyla bu dergilere destek olmamız gerekiyor” dedi.

Dergiler düşünce akımlarının öncü araçlarıdır

Ali Haydar Haksal: “Dergiler düşünce akımlarının öncü araçlarıdır. Genç bir kadrolar bir araya geliyor ve bir dergi oluşuyor. Diriliş dergisi kendi içindeki derinliğini devam ettirdi. Yönelişler dergisinin kadrosundaki arkadaşların da burada olgunlaştıklarını görüyoruz. 7 İklim dergisini çıkarttığımızda birçok dergi kapanmıştı. Mavera dergisi kapandıktan sonra Mavera, Edebiyat ve Diriliş’teki bazı arkadaşları Yedi İklim’de toplamaya başladık. Şiir yazan arkadaşların dergi okumadıklarını görüyoruz son dönemde. Yeni kuşak nedense okumadan bir takım bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bunda sosyal medyanın da etkisi var.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir