Çanakkale’nin 100. Yılında destanlaşan 100 hikaye

Milli Gazete’den Eser Gedik, Şeref Yumurtacı’nın Çanakkale kitabını kültür sanat sayfasına taşıdı

Bir yiğidin düştüğü yerden kalkması, uyanışı.. Asrın kalbine batırılan hançerin çıkarılması, tarihin canına okunulması, her şeyin rakam olmadığı… İşte bunların hepsi Çanakkale’de yaşandı.  Çanakkale hakkında birçok kitap yazıldı, filim çekildi, konferanslar verildi.  Peki hiç sorduk mu kendimize bizim Çanakkale’yi anlattığımız kadar, bugünkü ruhsuz, bitik halimizi Çanakkale’ye nasıl anlatacağız?

Şeref Yumurtacı, 1989 yılında Kastamonu’da doğdu. Şeref’le Oruç Reis Mahallesi’nde beraber büyüdük, beraber okuduk, beraber besmele çektik, beraber inandık. Anadolu Gençlik Derneği’nin yollarını beraber arşınladık. Şeref, genç bir tarihçi Çanakkale savaşını hikayelerle anlatan bir kitap yazdı. Şuan Yakın Tarih üzerine yüksek lisans yapıyor.

Tarihçi-Yazar Şeref Yumurtacı, “Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında Destanlaşan 100 Hikaye” adlı kitabı Artikel Yayınları’ndan çıktı. Kitapta Çanakkale ile ilgili birbirinden etkileyici 100 hikaye yer alıyor. Yumurtacı’ya kitapla ilgili merak edilen birkaç soruyu yönelttik.

Çanakkale savaşı ile ilgili çok sayıda kitap var neden Çanakkale kitabı yazma gereği duydunuz?

Çanakkale bu milletin ruhudur. Bu milletin özüdür. Bu milletin asıl gücüdür. Fakat çevremize baktığımızda özellikle bir eğitimci olarak yeni yetişen nesle baktığımda Çanakkale ruhundan bîhaber yetişen bir nesil görüyoruz. İşte Kitabımızı yazmanın en başlıca amacı yeni nesle Çanakkale ruhunu aktarmaktır.

Çanakkale cephede yazılmış muhteşem bir destan olmakla beraber aynı zamanda dedelerimizin verdiği derslerle doludur. Hakkında yüzlerce kitap yazılmış filmler çekilmiş belgeseller hazırlanmıştır. Her birisi aynı amaçla yazılmış çok değerli eserlerdir. Biz 100. yıla 100 kahramanlık hikayesi sığdırmaya çalıştık eserimize 7 den 70 e herkesin rahatlıkla okuyup anlayabileceği sade ama o ruhu yansıtan hikayeleri seçmeyi tercih ettik. Kısacası öze dönüşün başlamasına bir vesile olmayı amaçladık Çanakkale ruhunu tekrar yüreğimizde hissederek ayağa kalkmamıza vesile olması duasıyla..

Kitabınızda Çanakkale Zaferi’yle ilgili 100 hikayeye yer vermişsiniz, bu hikayelerden hangisi sizi en çok etkiledi?

YARBAY HASAN BEY’İN PEYGAMBER EFENDİMİZLE (SAV) KONUŞMASI

Aslında Çanakkale’de atılan her adım alınan her nefes sizi heyecanlandırmaya tüylerinizi diken diken etmeye yetiyor. Çanakkale ismini duyduğum zaman etkilenir bir başka olurum aslında… İstanbul’da yaşıyorum her defasında Topkapı Sarayını gördüğümde nasıl gururlanıyor, nasıl heyecanlanıyorsam. Çanakkale ismini duyduğum zaman da ayrı bir heyecan ayrı bir gurur duyuyorum. 57. Alay, Seyit Onbaşı, Cevat Paşa’nın Rüyası, Yarbay Hasan Bey’in Peygamber Efendimizle konuşması, bunların her birisi insanın tüylerinin diken diken olması için Çanakkale ruhunu hissetmesi için yeter. Ama Mektebi Sultan-i öğrencileri ve Kastamonulu Ali Çavuş her zaman ayrı bir yer oluşturdu bende. Daha 15 yaşında cepheye koşarak gelip şehit olanları gören Azman Dede’nin o Mektebi Sultan-i öğrencilerini anlatırken nasıl hüngür hüngür ağladığını düşündükçe gurur duyuyorum. Daha 15 yaşındalar bu nasıl bir iman, bu nasıl bir vatan aşkıdır ki canlarından dahi 15 yaşında vazgeçirmişti. Rabbim şehadetlerini kabul buyursun.

TOSYALI ALİ ÇAVUŞ

Bir diğer kahraman şehidimizde Kastamonu Tosyalı aslında hemşerim olduğundan mı yoksa şehit olurken yaşadıklarından mı bilmem ama Ali Çavuş’u ilk duyduğumda günlerce ağlamıştım. Fransızlara karşı mücadele etmiş cephede Kazım Karabekir Paşa’nın 14. Fırkasında görev almıştı. Cesaretiyle ve güçlü hitabetiyle kısa zamanda arkadaşları arasında çok sevilmiş namı epey duyulmuştu cephe de. Fakat Fransızlara karşı verilen bir süngü savaşında aldığı ağır bir yara sonucu yere serilmişti. Sıhhiye erinden su istemiş Fakat istediği suyu içemeden ruhunu teslim etmişti Ali Çavuş rabbim şehadetlerini kabul etsin. Elinizde bulunan bu çalışma da bu görevi ifa etmek amacıyla hazırlanmış bir eserdir. Bu destanlaşan zaferin 100. Yılında Çanakkale topraklarının her köşesinde yaşanmış ve yaşanmaya devam eden olaylar toplanmış, Çanakkale Ruhu ’nu bugün de canlı tutmaya ufakta olsa bir katkı yapmaya çalışılmıştır. İslam uğruna, vatan uğruna, gözlerini dahi kırpmadan hiç tanımadıkları bizler için canlarını veren aziz şehitlerimizi ve onların bizim için yaptıklarını damarlarımızdaki asil kanda hissederek okumanız duasıyla.

ESER GEDİK / MİLLİ GAZETE


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir