Sulukule’den ‘rantkule’ye bir kültürel sömürünün hikayesi

Edirnekapı’da surların bir kenarını mesken tutmuş Romanların evleri, önce kentsel dönüşüm, ardından da acil kamulaştırma kararlarıyla ellerinden alındı. Sulukuleli Romanlar, eski hayatlarına dönmek için mücadele veriyor, terk etmek zorunda kaldıkları evleri ise şimdiden 10 kat daha değerli.

HATİCE TUNÇ / ŞEHİRKÜLTÜR

 

ÖNCE RANTSAL SONRA KÜLTÜREL DÖNÜŞÜM MAĞDURU ROMANLAR

Kültürleri, yaşam tarzlarıyla birçok tiyatro oyununa, sinema filmine esin kaynağı olmuş, imrenilen hayatları olan bir topluluk Romanlar. İstanbul’da Roman denince de akla ilk gelen semt Sulukule oldu geçmişten bugüne. Ancak hafızalarımızda yaşayanSulukule’nin büyüsü, 2005 yılında bozuldu. Bakanlar Kurulu’nca onaylanan “Sulukule Kentsel Dönüşüm Projesi”yle semt sakinleri, tek tek evlerini kaybetmeye başladı. Eski Sulukule en son Sakin adlı müzik grubunun Edepsiz Komedya adlı şarkısına çektiği kliple gözler önüne serildi. Sonra ne mi oldu? Evleriyle birlikte umutları da başlarına yıkıldı.

“İSTANBUL’UN BİTTİĞİ YER”DE SÜRGÜN

Şimdi onların yıkılan umutlarının arasından TOK-İ’nin lüks evleri yükseliyor. Onlara ise yaşam için yeni bir adres gösterildi. Ancak yuvalarından çok uzakta hatta İstanbul’un dışında bir yer: Taşoluk TOK-İ Evler  Semt sakinlerinin bile “İstanbul’un bittiği yer diye tanımladığı Taşoluk’a hiç alışamadı Romanlar. Bölgeye yönlendirilen 337 aileden sadece 7’si orada hayata tutunabildi. Diğerleri ise önce semtlerinden oldu daha sonra da çevre mahallelere geri döndü.

 

Acil Kamulaştırma nedir?

Kamulaştırma, bir kamu hizmetinin görülebilmesi için ihtiyaç duyulan bir taşınmaza,kanunlarda belirlenen esaslar dahilinde hükümet ya da kamu tüzel kişileri tarafından el konulmasıdır. Bunun karşılığında mal sahibine, malın değeri ödenir ve mülkiyet satın alan kuruma geçer. Kamulaştırma işlemlerinde “acelelik”halinin uygulanabilmesi için Bakanlar Kurulu kararında acelecilik hali ve bu hali gerekli kılan durumlar belirtilir.

 

Kentsel Dönüşüm nedir?

Kentsel dönüşüm, bir kentteki sorunlu alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için yapılan çalışmalara deniyor. Dönüşümün en önemli hedefleri;fiziksel çöküşü durdurmak, tarihi dokunun sürdürülebilirliğini sağlamak, ekonomiyi canlandırmak, yaşam kalitesini arttırmak. Dönüşüm, insanların fiziksel, sosyal ve ekonomik geleceği üzerine de etki ediyor. Bu nedenle, tüm çalışmalarda, sosyolog, ekonomist, mühendis ve mimar gibi farklı. disiplinlerin birlikte çalışması gerekiyor.

 

 

 

Manşet fotoğrafı: sulukulegonulluleri.blogspot.com.tr alınmıştır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir