Her zaman değerli NOSTALJİK TRAMVAY

 

İstanbul’un sembolik değer taşıyan nostaljik tramvaylarını bilmeyen, görmeyen yoktur. Peki kentin simgesi nostaljik tramvaylar yıllar içinde ne gibi değişikliklere uğradı, nasıl sembolik hale geldi?

HATİCE TUNÇ / ŞEHİRKÜLTÜR

 

İstanbul’da toplu ulaşımın miladı sayılan atlı tramvaylar, 1914 yılına kadar kırk üç yıl süreyle kesintisiz hizmet verir. Balkan Savaşı’nın başlaması üzerine tramvay şirketinin elinde bulunan atlar zorunlu olarak askere alınınca şehirde ulaşım hizmetleri bir süre sekteye uğrar. Bu durumun uzun süre bu şekilde devam etmesinin mümkün olmadığını gören Osmanlı Devleti, elektriğe geçiş için çalışmalara başlar. Bunun üzerine 1913 yılında Silahtarağa’da Türkiye’nin ilk elektrik fabrikası kurularak 11 Şubat 1914’te önce tramvay şebekesine, ardından şehre elektrik verilir. İlk olarak Avrupa Yakası’nda sur içi bölgesinde hizmet vermeye başlayan elektrikli tramvaylar on beş yıllık gecikmeyle Anadolu Yakası’nda da sefere konur.

İSTANBUL’UN SEMBOLÜ

1950’li yılların sonunda İstanbul’da yaşam temposunun artması dolayısıyla tramvayların bu hıza ayak uyduramadığı gerekçe gösterilerek yeni arayışlara gidildi ve yerini troleybüslere bıraktı. Tramvaysız geçen otuz yılın ardından 1990 yılında İstanbullular eski dostlarına yeniden kavuştu. Adı artık nostaljik tramvay olan emektar vagonlar İstiklal Caddesi Taksim-Tünel hattında 1991 yılında tekrar hizmete girdi. Zamanla şehrin en önemli sembolleri arasında yerini alan nostaljik tramvay, kısa sürede yerli-yabancı turistlerin de ilgi odağı haline geldi.

  NOSTALJİK TRAMVAYIN BİLİNMEYENLERİ

- İstanbul için nostaljik değer taşıyan nostaljik tramvay araçlarının tüm parçaları orijinal.

- Enerjisini havai hattan alan nostaljik tramvay araçları, Taksim ve Tünel’den aynı anda karşılıklı hareket ediyor. Sistem tekli ray üzerinde işlediği için orta nokta olan Galatasaray’da karşılaşıp makas değiştiriyor.

- Nostaljik tramvayın üçü ana (Tünel, Galatasaray, Taksim) ikisi ihtiyari (Odakule, Ağacamii) olmak üzere toplam beş durağı var. 

- 1.870 metre uzunluğundaki hatta her gün 25-30 seferle ortalama 2 bin 500 kişi taşınıyor. 

- Seferler sabah 07.00’da başlıyor, gece 23.00’a kadar devam ediyor.

- 7 dakikada bir hareket ediyor. Taksim -Tünel arası yolculuk 15 dakika sürüyor.

 
One thought on “Her zaman değerli NOSTALJİK TRAMVAY

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir