Sosyal medyayla Sosyalleşmek

Yeni iletişim teknolojilerinin oluşturduğu toplumsal dönüşüm hepimizin dikkatini çekiyor. İlk başlarda iletinin aktarılmasıyla başlayan internet teknolojisi günümüzde ‘her derde deva’ olarak hayatımıza girdi.

ŞEHİRKÜLTÜR / SOSYAL ANALİZ

Hayatında sahipleneceği hiçbir şeyi olmayanın bile Facebook’u, Twitter’ı, Msn’i bulunmakta. Bugün milyonlarca kişi tweet atmadan hareket dahi edemiyor. Metrobüse binince, metrobüsten inince, seyahatteyken ya da ısırdığı bir elmanın içinde çıkan kurdu hemen takipçileriyle paylaşıyor. Facebook’tan ise yüzlerce arkadaş edinip ‘duvarları’ yorumlarla doldurabiliyor. Peki ya sonra? Yani internet üzerinden bu sosyalleşme durumu duyguları, alışkanlıkları, tepkileri değişen yeni bir toplum mu yaratıyor? Bu soruya şimdiden cevap vermek çok zor… Bu konuda hatırı sayılır araştırmalar yapıldıysa da henüz değişimi gözlemleyecek kadar zaman geçmedi. Ama olgunlaşmaya başlayan yaklaşımlar da var.

 

“Ne yapıyorsun?” sorusuna güncel yanıtlar vererek tanıdıklarla paylaşma amacıyla kurulan bir internet sitesi Twitter. Günümüzde ise “bugün dünya ile neyi paylaşmak istiyorsun?” sorusuna yanıt veren milyonlarca kullanıcının anlık mesaj paylaştığı popüler bir sosyal paylaşım ağına dönüşmüş durumda. Sitede160 milyonu aşkın kullanıcı günde 90 milyondan fazla mesaj yazıyor.

 

DİJİTAL YERLİLER DİJİTAL GÖÇMENLERE KARŞI

İnternetin gündelik yaşamın bir parçası olduğu dönemde büyüyen dijital yerliler, Twitter başta olmak üzere sosyal medyaya adapte olmakta hiç zorlanmıyor. Peki kimdi bu dijital yerliler? Hemen açıklayalım… “Dijital yerli” yaşı 18–25 arası değişen internet kuşağını betimlemek için kullanılan bir kavram. Artık doğan her çocuk bilgisayar, internet, mobil teknoloji ve mp3 player gibi dijital teknolojilerle büyüyor ve “dijital yerli” olarak anılıyor. “Kuşak çatışması” dediğimiz olgu da dijital teknolojilere sonradan adapte olan ebeveynlerle yani “dijital göçmen”lerle, onların teknoloji donanımlı dijital yerli çocukları arasında yaşanıyor. İster dijital yerli, isterse dijital göçmen olalım… Günümüzde toplumsal iletişimin ailemiz, arkadaşlarımız ve kapı komşumuzdan çok daha fazlasını içerdiğini artık kabul etmemiz gerekiyor. Sosyal paylaşım ağları dünyanın herhangi bir yerinde benzer ilgileri olan insanları kolayca bir araya getiriyor.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir