Bir Sosyalleşme Aracı Olarak; Fotoğraf

Son zamanların gözde uğraşları arasında yerini alan fotoğrafçılık gün geçtikçe popülaritesini arttırmakta. Özellikle gençlerin yoğun ilgisini çeken bu uğraşın meraklıları bolluk çağının da sağladığı olanaklar sayesinde gün geçtikçe artmakta.

 

TAHA FATİH CAN / ŞEHİR KÜLTÜR

 Peki ne oldu da fotoğrafçılığa ilgi bu kadar arttı? Ne oldu da gençleri birkaç enteresan kare yakalamak uğruna sokaklara döktü? Sosyalleşme ihtiyacı çeşitli araçlarla çeşitli mekanlarda karşılanabilir. Bu noktada fotoğrafçılığa, bir sosyalleşme aracı olarak yaklaşabiliriz. Fotoğrafçılıkla uğraşan bir gencin sosyalleşme ortamının dumanaltı olmuş cafe ortamlarından ziyade sokaklar olduğuna çoğu kez şahit oluyoruz. Bu bağlamda fotoğrafçılığa bir sosyalleşme aracı olarak yaklaşmanın çok da yersiz olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca, gelişen teknoloji sayesinde sürekli özellikleri artan fotoğraf makinelerinin piyasaya sürülmesi ve rekabetin doğurduğu bir sonuç olarak, profesyönel bir makinenin daha ulaşılabilir olması ve bu alanda eğitim veren kurumların da artması bu uğraşın tercih sebepleri arasında yerini alabilir.

Halen popüler meslekler arasında olan fotoğrafçılık mesleğini icra edenler arasına artık, bütçesine bu şekilde katkı saylayan hatta harçlığını çıkaran üniversite öğrencileri de eklendi. Özellikle sosyal medya hesaplarında kullanmak üzere portresini çektiren insanların ya da özel günlerinden kalma bir hatıra olsun isteyen insanların serbest fotoğrafçılık yapan öğrenciler için bir fırsat olduklarını görüyoruz.

 

Portre Fotoğrafları İçin Çekim Ölçekleri

Bir fotoğrafçının fotojenik bir yüz gördüğü zaman sarıldığı ilk şey tabiiki fotoğraf makinesidir. Keyifli olduğu kadar da zor olan portre fotoğrafları doğru ölçekte çekilmediğinde çoğu zaman fotoğrafçının şevkini kırmaktadır. Yandaki grafiği inceleyerek portre fotoğrafı çekerken yaşadığınız ölçek sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Grafikteki kırmızı çizgiler yapılmaması gerekenleri, yeşil çizgiler ise yapılması gerekenleri göstermektedir.

En iyi portre için çekim ölçekleri

 

 

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir